Brezilya Fönü,

Zararsız Brezilya Fönü Deneyimi

10:38 chunlibeauty 57 Comments

Herkese merhabalaar! Bugün sizlerle çok uzun bir süredir araştırdığım Brezilya fönü hakkında ki deneyimimi paylaşacağım..
 Öncelikle yaklaşık bir kaç ay önce keratin bakımı yaptırırken Brezilya fönü yaptırmak istediğimi sık sık dile getirmiştim. Ama sevgili takipçi arkadaşlarım bu işlemin, kansorojen madde olan Formaldehit ve Glikosilik Asit yüzünden sağlığa çok zararlı olduğunu Akciğer kanserine varan sağlık problemlerine neden olduğunu söyleyince bu fikrimden istemeyerekte olsa vazgeçmiştim.. Ama yine de araştırmalarımı durdurmamıştım.. 


Birgün sevgili takipçilerimden biri Özdemir Ozcan'ın Yeşilköy'de ki salonunda yeni bir uygulama yaptıklarını söyledi.. Özdemir Özcan ismini dergilerden bildiğim için hemen kendisinden bir randevu ayarladım  ve kısa bir öngörüşme yaptım.. 

Görüşme sırasında tedirgin olduğum noktaları ben daha dile getirmeden kendisi anlattı.. Eski brezilya fönlerini uygulamayı tercih etmediğini sağlığa zararlı olan uygulamaları yapmanın hem kendileri için hem de müşterileri için doğru olmadığını söyledi.. Bu sebeple kendisi de bu konuda  araştırma yapıp   Sağlık Bakanlığı onaylı + Avrupa Birliği normalarına göre üretilmiş, içerisinde kansorojen madde olan Formaldehit ve Glikosilik Asit bulundurmayan, aksine  besleyici maddeler ile hem yıpranmış saçı onaran hem de düzleştiren Hair Company Just lissi salonlarına getirtip bununla uygulama yapmaya başladıklarını söyledi.. Benimde aklıma yattı ve kendisiyle işlem için randevulaştık..  

Deneyimimi baştan sonra anlatıyorum şimdi;
Saçlarımın normal doğal halini görelim;

Öncelikle Hair Company Just liss saç düzleştirici tedavi hakkında Özdemir Bey'den  aldığım bilgileri kısaca aktarayım;
Bu işlem Boyalı ve  normal saçta rahatlıkla kullanılabiliniyor...  
Daha önceleri başka ürünlerle yapılan brezilya fönünde çıkan koku&gaz dan dolayı maske kullanılarak yapılan bu işlem artık bunlara gerek kalmadan yapılıyor.. 
3 Aşamalı olarak uygulanıyor gördüğünüz gibi her paket tek kullanımlık;

 1. Adım Şampuanlama;
Normal şampuan ile saç iki defa yıkanıyor , son şampuanlama 1 numaralı ürünü saça yedirip  üç dakika saçta köpüklü olarak (fotodaki gibi) bırakılıyor ve ardından durulanıyor;

 Saç durulandıktan sonra 2. uygulamaya geçiyoruz;
  No Frizzy Lissing Mask ;
İlk önce saçı fön makinası ile nemli kalmayacak şekilde düz olarak kurutma işlemi yapıldı. Arından saçlarım 4 parcaya ayrıldı.. Adem beyle birlikte en alttan başlayarak ince tutamlar halinde 2. numaralı ürünü elleri ile azar azar yedirip, ince telli tarak ile dipten uca tarayarak işlemi her saç teline gelecek şekilde tekrarladılar..  

Tüm saçıma ürün tutam tutam uygulandıktan sonra saçı son bir defa daha yukarıdan asaşıya tarayıp saçı dümdüz bir şekilde bıraktılar.
Uygulanan ürün saça yedirildikten sonra hafif ısı yardımı alındı 30 dakika burada bekledim;

 30 dakikanın ardından saçlarımı düzleştirme işlemine geçildi.. Titanyum kaplamalı saç düzleştiricisi  (Kuaförünüz saçınızda ki işleme göre ısı ayarını seçiyor)   ile yine ince ince saç dümdüz olacak şekilde en dipten saç ucuna doğru  defalarca üzerinden geçerek saçın düzleştirme işlemine devam edildi.. 
Düzleştirme işlemi bittikten sonra saçlarımı soğumaya bırakıldı ve arından durulama işlemine geçti.. Sadece su ile saçlarım durulandı;

Son uygulama yani  3. uygulama;
Post Lissing Treatment

Sadece su ile durulanan saçımın nemi alındıktan sonra 3 numaralı ürün yine tutam tutam saçıma uygulandı. Ardından saçıma düz olarak fön çekildi.. 3. Numaralı ürün saçta kalan bir ürün.. Bu ürün uygulandıktan sonra saç 48 saat yani 2 gün boyunca yıkanmıyor.  İşte benim yapılan işlemden sonra ki saçım;
Bu süre boyunca saç toplanmıyor, toka takılmıyor, örülmüyor, kulak arkası yapılmıyor. Bunlara dikkat etmenizde fayda var..  
48 saat sonra da sülfat içermeyen şampuan ile saçımızı yıkıyor ve düz olarak saçımızı ( fön makinasını sağa sola degilde sadece asağı doğru hareketlerle) kurutuyoruz. Bunun için bana önerilen ürünler DNK Dande Nano Keratin ;

Şimdi kısaca benim bu uygulamadan ve Özdemir Özcan ve Adem beyden edindiğim bilgilere gelecek olursak;
Bu işlemi fön gibi düşünmememiz gerektiğinin altını çizdiler. Düz saçlarda arada sırada fön cektirir. Yani bu işlem asla fönün yerini tutmaz. Bu sebeple bunu bilmenizde fayda var. 
 Uygulama yapılırken herhangi rahatsız edici bir koku hissetmedim..
İşlemden sonra saçımın renginde biraz açılma oldu.. Bunun olabileceğinin altını çizmek istiyorum. Çünkü en çok sorulan sorulardan biri buydu..
Çok ince ince uygulanması gereken bir işlem olduğu için ve de Özdemir bey gibi kılı kırk yaran detaycı biri sayesinde yarım günümü kuaförde gecirdim..
Diğer zararlı içerikle yapılan brezilya fönüne göre düzleştirme etkisi biraz daha zayıf..
Saçınız da hiç boya yoksa ve sert bir saçınız varsa brezilya fönü pek tutmayabilir. Bunun nedeni saçta açık pul olmadığından uygulanan keratin saça tutunamaz. Bu sebeple daha çabuk akıp gider. 
Brezilya fönü saç tipine ve yapısına bağlı olarak 4-6 ay arasında kalıcılık sağlıyor. Ancak kimi saçta daha erkende etkisi gidebiliyor.. Bu sürenin ardından saçlar orijinal haline geri dönüyor…
 Sülfat içeren şampuanlar kullanırsanız, denize, havuza sık girerseniz sacımızda ki düzleştirici etkinin süresini azalırmış.
Ayrıca çok sıcak suyla da yıkamamamız gerekiyor..
Saçlarınızı yıkadıktan sonra çok iyi kurutmanız şart. Kuruturken fön makinasını hep düz yukarı asağı hareket ettirmeliyiz.
Saçlarım daha kolay taranır bir hale geldi, daha yumuşak ve daha düz.. Sadece tek kötü yönü saçımı yıkarken kötü bir koku yayılıyor bazen..  
Bu saçı bu hale getirmede emeği geçen Adem bey ve Özdemir beye sonsuz teşekkürler :)
Bu da bana bu uygulamayı haberdar eden sevgili Gamze'nin saçına uygulanmış hali;


** Bence saçları zor şekil alan, kıvırcık saçların daha çok seveceği bir uygulama.. Tıpkı Gamze'nin saçları gibise saçınız bu uygulamayı çok seversiniz. Ancak saçınız benim gibi hafif dalgalıysa ve düzgün kurttuğunuz da saçınız düz oluyorsa bu uygulamaya gerek yok... :)Benzer Yazılarım

57 yorum:

 1. merhaba...çok güzel olmuş gerçekten..güzel günlerde kullanın...her brezilya fönü uygulaması zararlı değil dediğiniz gibi kullanılan ürünler çok önemli...gayet detaylı anlatmışsınız zaten...benim sormak istediğim şampuanla ilgili olacak en ideal sülfatsız zararsız şampuanı bulmak için uğraşıyorum bu günlerde farklı çeşitler deniyorum... ancak hala hayatımın şampuanı bu diyemedim...size önerilen DNK Dande Nano şampuanla ilgili bir kaç sorum olacak...köpürüyor mu genelde sülfatsız şampuanlarda köpürmeme sorunu yaşanıyor ben de köpürmeyen şampuana tahammül edemiyorum...nerelerden bulabiliriz...fiyat aralığı nedir...netten sorguladım ancak sahte ürün olma ihtimaline karşı sizden duymak istiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım yorum için çok teşekkür ederim :) Sülfatsız şampuan kullanmak gerçekten önemli ama dedigin gibi az köpürme olayı insanı biraz sinir ediyor. :) Şu aralar Davines ürünleri hakkında çok güzel yorumlar okuyorum ve ben de kullanıyorum. Gerçekten saçlara çok güzel etki ediyor. Onu araştırabilirsin davinesturkiye diye hesapları var.. Onun dışında ucuz olsun kolay alabileceğim birşey olsun diyorsan bebe şampuanlarını kullanabilirsin.. Özdemir bey de bunu tavsiye etmişti

   Sil
  2. Aynen Bebe şampuanı hem iyi köpürür hem sülfat ya çok az içerir ya da hiç içermez. Hem de ucuz.
   Size özel bir bilgi;
   Saçın durumuna göre, saçınızı son yıkamada avucunuza biraz şampuan biraz da bakım yağı karıştırarak saçınızda bir iki dakika köpürtün. Görün saçın beslenmesi, parlaması, yumuşaması ve sert işlemler karşı dirençli güçlü olması neymiş....
   Bunun anlamı şu; bir şampuan hem temizleyecek hem bakım yapacak olmuyor. Biri noksan kalıyor. Ayrı ayrı olması ise zahmet veriyor. Ama en doğrusu ayrı ayrı kullanmak.
   Bu durumda bebe şampuanı ile saçı nazikçe temizlemiş oluyorsunuz, son yıkamada ise bakım yağı katarak dünyanın en koyu bakımını saçınıza yapmış oluyorsunuz.

   Sil
  3. Merhabalar.Benim saçımda aynen sizin bahsettiğiniz gibi. Doğal keratin ben de arıyorum ama neye güveneceğimi bilmiyorum. Hangisini kullandıniz Nerden temin ettiniz ve fiyatı neydi yazabilirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

   Sil
 2. çok teşekkür ederim cevap için...davinesi markaja alayım :) bebe şampuanı bana çok mantıklı gelmiyo açıkcası...bir yerde bebek cildi phı ile yetişkin cildi phı farklı olduğu için yetişkinlere çok da uygun olmadığını okumuştum bu nedenle araştırmalarım devam edecek :) devamlı kullanılan bir ürün olduğu için şampuan da fiyat da önemli tabi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım :D Özdemir bey saç konusunda çok deneyimli bir isim olduğu için onun tavsiyesi de en kötü ihtimal bütceniz yetmiyorsa bebe şampuanı kullanın yönünydedi ondan ben de size aktardım :)

   Sil
  2. tavsiyeler için teşekkürler...paylaşımlarınızı merakla bekliyorum...

   Sil
 3. Merhaba,saçınız müthiş olmuş bende düz saç hastası biriyim.Bi kaç sorum olacaktı,birincisi Brezilya fönünden sonra diyelim dalgalı bi model istedik özel gün için yaptıra bilirmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Dalgalı model tabiiki yapabilirsiniz daha sonrasında yıkayıp düz kurutunca saçınız yine dümdüz olacaktır :)

   Sil
 4. Birde Ankara'da duyduğunuz bildiğiniz bir yer varmı?int üzerinden nasıl araştıracağımı bilemedim😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygulanan ürün çok yeni olduğu için henüz çok yaygın değil.. Bu nedenle ben de pek bilemiyorum canım

   Sil
  2. Ben kızılayda arda kuaföre yaptırdım çok memnunun..

   Sil
 5. Cok hos olmus bayıldım Izmirde yapan biyer varsa arastirip gidicem ama yazdan sonra :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle yazın deniz vs etkisini azaltıyor cünkü :D

   Sil
 6. saçının doğal halide güzel busecim hiçbirsey yapılmamış saçım böyle olsa birşey yaptırmam
  ama gamzenin saçı hakikaten evrim geçirmiş
  dikkatimi çeken aynı saç rengine sahipsiniz bu işlemden sonra saç bu ton olsa süper olur;:)))

  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kıvırcık saçlar ve zor şekil alan saçlar için ideal :D ben bu aralar çok fön cekitiryordum ve fönün etkisi ertesi güne kalmıyordu birazda o sebeple yaptırdım :)

   Sil
 7. muhteşem gözüküyor canım :) röfleli saçlarada yapılıyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım boyalı, acılmış röfleli saçlar hepsine oluyor :)

   Sil
 8. Gamze iyiki de yaptirmis saclari cok iyi hatta şahane. Seninkide çok güzel olmuş ama doğal saclarin kesinlikle daha iyi daha havali :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de saçımın doğal halini seviyordum ama çok karışıyordu bu uygulama ile saçım daha pürüzsüz oldu o yüzden çok sevdim :) ama kıvırcık saclılar için daha ideal bir uygulama :)

   Sil
 9. selam ben de bu fönden istiyorummmmm cok güzel olmuşşş. ben iki soru sormak istiorum.
  1-sacımızı fon cektirdikten sonra boyasak olur mu? bozulur mu?
  2-6 aylık bebeğim var,emziriyorum.emzirme döneminde yaptımak sakıncalı mı?

  YanıtlaSil
 10. Buse cim Çok yakışmış :) güle güle kullan.
  Yalnız bir ayrıntı benim için önemli :) En son saçlarını küllü kumral yapmıştın ve bende ona istinaden aynısını boyadım :)
  Öğrenmek istedigim küllü kumraldan sonra boya yaptın mı ? Bu renge nasıl geldi saçların :)
  Sevgiler... :)

  Benımde bişeyler yapmam lazım saçlarıma fikir ver lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım :) Sadece Dip boyası yapmaya devam ettim.. Üstteki renk aktıkça sarılar cıktı sadece :)

   Sil
 11. Merhaba çok güzel olmuş.Güle güle kullanmanı dilerim.Kuaförümde bende bugün yaptırdım.Bu ürünü sağlık bakanlığından onaylı olduğu için tercih ettim.Yalnız son adım olan 3 . Adımda saçıma sürülen ürün saçımda bir ağırlık yarattı 48 saat sonunda sülfat içermeyen şampuanımla yıkayınca bu durum düzelir diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet düzeliyor o saçın düz kalmasını sağlayan ürün :) Umarım memnun kalmışsınızdır

   Sil
 12. Şu güzelim dalgalı saçlara nasıl kıydınız bence doğal hali çok çok daha güzelmiş...

  YanıtlaSil
 13. Merhaba saçlarınız çok güzel maşallah fotoğraftaki renk nedir öğrenebilir miyim ?

  YanıtlaSil
 14. Merhaba saçlarınız çok güzel maşallah düz de ayrı güzel durmuş fotodaki saç renginiz nedir acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alt zemin platin sarısı üzerine küllü kumral boyamıştım :)

   Sil
 15. Birde saciniz eski haline döndü mu olmus siz baya yaptirali :)

  YanıtlaSil
 16. Birde bu saçta kalma etkisi neye göre değişiyor acaba saçın yapisina göre mi dış etmenlere göre mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımda da yazdığım gibi sülfat iceren şampuanlar, deniz, havuz gibi dış etmenler etkisine etki ediyor :)

   Sil
 17. Ablacım doğal hali daha güzelmiş erkek gözüyle bence doğalı tercih edin çok daha hoş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Zaten etkisi geçti şimdi yine öyleler

   Sil
 18. Saçlarınız ne durumda acaba?? Ben de marka arayışındayım da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zararsız olanın saçta kalıcılığı biraz daha kısa.. Saçlarınız çok kıvırcık değilse bence gereksiz bir uygulama :)

   Sil
 19. Saçınız çok iyi olmuş bende yaptırmak istiyorum ama Çevremdekiler saçı yıpratıyo ve döküyor diye izin vermiyorlar :(( sizinki nasıldı bu konuda??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilakis saça keratin yükledikleri için saça iyi geliyor. Bana göre saçı kıvırcık ve tiftik tiftik gibi olanlar için çok güzel bir uygulama. Ancak saçınız benim gibi hafif dalgalı ise gereksiz bir uygulama.. ,
   Saçınız benim ki gibi hafif dalgalıysa size keratin bakımını öneririm. ( düzlük etkisi yok)

   Sil
 20. merhabe benim saçlarım kıvırcık olduğu içi brezilya fönüne karar verdim fakat aklımda soru işaretleri var 1) kanserojen maddeler gerçekten yok mu? 2) saçların döküldüğü konusunda birtakım görüşler var bu konuda bi bilginiz var mı sizdede aynı sorun oldu mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kesinlikle tavsiye etmem brezilya fonunu ben gecen sene subatta yaptirdim saclarim inanilmaz guzel bakimli oldu duzlugu umrumda bile degildi cok saglikli gorunuyordu fakat sonra yaptiran hicbir arkadasin üzerinden cok zaman geçtiği icin soylemedigi birsey oldu mayıs gibi saclarim.bir dokulmeye basladi krl kaldim.diyebilirim dr lar ilaclar igneler otlar copler daha yeni yeni duruyor dokulmesi kafamda 3 adama yetecek sac varken su an diplerim.gorunuyor kedi kuyrugu kdr bile kalmadi sacim, yaptiran arkadaslar lutfen ustunden 4 5 ay gecince saclarinda bir dokulme basladimi onu da söylesinler

   Sil
  2. Dikkat ettiyseniz brezilya fönünden sonra saçı her yıkadığında fena koktuğunu yazdı. Yani bu demektir ki, saçı yumuşatıp düzleştirmesi için bir kimyasal madde kesin var. Adı formaldehit değil, ama onun amcaoğlu gibi birşey. Yani biri cococola biri pepsi.
   Ayrıca saç rengini de açmış. Bu da kimyasal olduğunu kesin ispatlar. Hem daha kısa süre devam etmesi ise , öncekine göre kımyasalın daha az kullanılmış olması. Hem buse hanım da zaten mecbur kalmadan yaptırmayın diyor.
   Benim tavsiyem; İlla yaptıracaksanız ya da yaptırmış olsanız bile, mutlaka keratin yükleyerek saçınızı güçlendirin. En iyi keratin yükleme ise Katkısız Keratin yükleyerek verimli oluyor. Düşünün bu katkısız keratin yıpranmış saçları diriltiyor. Artık ne kadar faydası olacağını tahmin edersiniz. Üstelik kimyasal içermiyor.

   Sil
  3. Aysenur hnm dokukmem hala devam ediyor katkisiz keratin ise yarar mi ve bildiğiniz bi marka var mi

   Sil
 21. merhaba fiyat paylaşımı yapabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 22. merhaba fiyat ne kadar acaba?

  YanıtlaSil
 23. Merhaba Aysenur,kullandığın katkısız keratinin markası nedir?

  YanıtlaSil
 24. Merhaba Aysenur, kullandığın katkısız keratinin markasını paylaşır mısın?

  YanıtlaSil
 25. ANKARADA BİR YER BİLİYORMUSUNUZ GÜVENEMİYORUM YAPTIRMAYA

  YanıtlaSil
 26. ANKARADA BİR YER VARMI BİLDİĞİNİZ GÜVENEMİYORUM HERYERDE YAPTIRMAYA

  YanıtlaSil
 27. Oncelikle cokk yakismis bayildim bende cok istiyorum ekstra keratin biz mi aliyoruz yoksa kuaforler kendilerindenmi yapiyo

  YanıtlaSil
 28. Iyi gunler.Cidden guzel anlatmissin.benimde bir kac sorum olucak .1.bu duzluk kac ay boyunca kaliyor saçta.2.benim annem eskiden kuafordu simdi birakti calismiyor ama bana bu uygulamayi o yapabilir.acaba disardanda bu ilaci alma gibi bir sansimiz var mi ? Simdiddn teşekkürr

  YanıtlaSil
 29. Iyi gunler.Cidden guzel anlatmissin.benimde bir kac sorum olucak .1.bu duzluk kac ay boyunca kaliyor saçta.2.benim annem eskiden kuafordu simdi birakti calismiyor ama bana bu uygulamayi o yapabilir.acaba disardanda bu ilaci alma gibi bir sansimiz var mi ? Simdiddn teşekkürr

  YanıtlaSil

Yorum bırakmak isterseniz;

Bu Blogda Ara